www.sobor.by

Центр просвещения и милосердия Белорусского Экзархата

Текущее время: 24 май 2018, 16:01

Часовой пояс: UTC + 2 часа

Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: ФЛЕЙМЫ
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 22 фев 2013, 21:43 
древний участник
древний участник

Геннадий писал(а):
И первый вопрос: из каких соображений народ может прийти к выводу о необходимости существования над ним власти?

А сапраўды, на якіх падставах я (пра народ казаць не збяруся) дазваляю сучаснай беларускай уладзе ажыццяўляць над сабой весь набор існуючых уладных функцый?
І ведаеце мой адказ – страх, толькі страх і больш нічога. Я толькі таму жыву ў “суладдзі з уладай”, што ў адваротным выпадку, яна (улада) выкарыстае ўсе існуючыя інструменты палітычнага, эканамічнага, юрыдычнага, духоўнага і іншага тыпаў гвалту, каб разбурыць і знічтожыць маё жыцце і жыцце маёй сям’і.
Гэта ўсё. Больш ніякіх падстаў, акрамя страху, каб з свайго боку прызнаваць існуючую уладу легітымнай (пра тое, што яна незаконна - асобная размова), у мяне няма.

Заголовок сообщения: Re: Современный Католицизм
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 23 фев 2013, 10:45 
основатель

перс писал(а):
Геннадий писал(а):
И первый вопрос: из каких соображений народ может прийти к выводу о необходимости существования над ним власти?

А сапраўды, на якіх падставах я (пра народ казаць не збяруся) дазваляю сучаснай беларускай уладзе ажыццяўляць над сабой весь набор існуючых уладных функцый?
І ведаеце мой адказ – страх, толькі страх і больш нічога. Я толькі таму жыву ў “суладдзі з уладай”, што ў адваротным выпадку, яна (улада) выкарыстае ўсе існуючыя інструменты палітычнага, эканамічнага, юрыдычнага, духоўнага і іншага тыпаў гвалту, каб разбурыць і знічтожыць маё жыцце і жыцце маёй сям’і.
Вашу ситуацию очень хорошо описывает ап.Павел в Послании к Римлянам: "Ибо начальствующие страшны не для добрых дел, но для злых. Хочешь ли не бояться власти? Делай добро, и получишь похвалу от нее, Ибо начальник есть Божий слуга, тебе на добро. Если же делаешь зло, бойся, ибо он не напрасно носит меч: он Божий слуга, отмститель в наказание делающему злое".

Цитата:
Гэта ўсё. Больш ніякіх падстаў, акрамя страху, каб з свайго боку прызнаваць існуючую уладу легітымнай (пра тое, што яна незаконна - асобная размова), у мяне няма.
Вероятно Вы имеете в виду "незаконность власти" по неким Вашим собственным "законам", или законам, написанным для Вашего внимания некими "третьими лицами". Очевидно, что такое мировоззрение - это мировоззрение "бесов", описанных Ф.М. Достоевским. И очень конечно жаль, что некоторые современные люди снова попадаются на эти вражьи удочки, и начинают соразрушать все вокруг себя вместе с врагами рода человеческого. Беда некоторых молодых и неопытных в жизни людей в том, что они очень самолюбивы и горделивы, и в таком состоянии просто требуют, чтобы общество не только приняло их "такими, какие они есть", но и само переделалось так, как им кажется "правильным".

Кстати, вот за что мне не нравятся голивудские фильмы на христианскую тему, так это за то, что они всячески явно и скрытно пропагандируют ненависть к существовавшей тогда римской власти. Как то дали мне посмотреть фильм под названием кажется "Соломия". Он и вообще очень т.ск. вольно интерпретирует Евангельскую историю, но что особо бросилось в глаза, - там и Иоанн Креститель открыто проповедует неповиновение существовавшей тогда римской власти по житейским вопросам. И это как раз и есть штрихи к той картине, которую несколько обрисовал Джорджо Агамбен в приведенной выше статье "Великое отречение". Понятно, чье это дело - сатана хочет разрушить всякий естественный порядок вещей на земле, лишить человеческий мир "удерживающего", поселить в нем хаос, ибо только среди хаоса он может сам явно прийти к власти на земле.

P.S. Еще раз повторюсь, что политиканство на нашем форуме запрещается, и к нарушителям этого правила будут применяться строгие меры.

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 23 фев 2013, 12:23 
древний участник
древний участник

Геннадий писал(а):
...Вероятно Вы имеете в виду "незаконность власти" по неким Вашим собственным "законам", или законам, написанным для Вашего внимания некими "третьими лицами". Очевидно, что такое мировоззрение - это мировоззрение "бесов", описанных Ф.М. Достоевским. И очень конечно жаль, что некоторые современные люди снова попадаются на эти вражьи удочки, и начинают соразрушать все вокруг себя вместе с врагами рода человеческого. Беда некоторых молодых и неопытных в жизни людей в том, что они очень самолюбивы и горделивы, и в таком состоянии просто требуют, чтобы общество не только приняло их "такими, какие они есть", но и само переделалось так, как им кажется "правильным".
...

Генадзь, я ведзь празрыста пазначыў, што тэма пра незаконнасць існуючай беларускай улады – гэта тэма асобнай (НЕ ГЭТАЙ) размовы. Таму неадкладна прыпыніце займацца палітыканствам, бо ў адваротнам выпадку Вам прыдзецца скарыстаць “меч утрымліваючага” супроць самога сябе.
Вярніцеся да пазначанай Вамі ж тэмы і, нарэшце, выкажыцеся пра Ваша ўяўленне пра падставы і метады легітымізацыі ўлады. Я ўпэўнены, што Вы ўжо нешта там надумалі.

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 23 фев 2013, 12:49 
основатель

перс писал(а):
Вярніцеся да пазначанай Вамі ж тэмы і, нарэшце, выкажыцеся пра Ваша ўяўленне пра падставы і метады легітымізацыі ўлады. Я ўпэўнены, што Вы ўжо нешта там надумалі.
Я наверное всегда это делаю с удовольствием, когда позволяют обстоятельства. Помните, как это у Талькова? "А когда затихают бои, на привале, а не в строю, я о мире и о любви сочиняю и пою". :)

И если вернуться к теме, то может я и действительно что-то там надумал, только мне интереснее, когда мои надумки подтверждаются в ходе конструктивного развития конструктивного разговора. :)

P.S. А кто занимается политиканством, это же можно очень просто увидеть, - стоит только посмотреть, кто т.ск. вворачивает такое направление разговора. И если бы "разговора не было", то его бы действительно и не было. Это же очень простые мысленные ходы, неужели же Вы этого не понимаете?

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 23 фев 2013, 14:47 
древний участник
древний участник

Генадзь, а чаго Вы спужаліся? Я ведзь, па Вашых словах, толькі "молодой неопытный человек", які вызнае “мировоззрение бесов” и служыць “врагам рода человеческого”. Чаго Вам баяцца, калі Вы на баку света? Ці, можа, Ваш асабісты свет, гэта не той сапраўдны свет, які толкі адзін здольны развеяць адскую цемру? А так, штучны светазамяняльнік, які не вытрымае простай крытыкі?

Я Вам вымушаны зрабіць заўвагу. Вы спачатку выклікаеце да жыцця тэму, а калі субяседнік адказваецца плясаць пад Вашу дудку і пачынае выказваць уласные меркаванні, неадкладна пачынаеце лямантаваць: “Гвалт, сатаністы наўкол”. І гэта Вы называеце “канструктыўнай размовай”. У такіх умовах Ваша “канструктыўная размова” магчыма толькі ў вузкім коле з Вашымі ўласнымі клонамі, а не з іншымі жывымі людзьмі, якія зусім не абавязаны выконваць напісаныя Вамі ролі ў арганізаваным Вамі спектаклі. У такіх умовах “канструктыўнай размовы” не магчыма арганізваць па прынцыпу. А, можа, Вы і не збіраліся?

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 23 фев 2013, 15:22 
основатель

перс писал(а):
Генадзь, а чаго Вы спужаліся?
:shock: Из каких предпосылок можно сделать такой вывод?... Может Вам стоит начать разбираться сначала с вопросами такой сложности, а остальное пока оставить на потом?

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 24 фев 2013, 13:24 
древний участник
древний участник

Геннадий писал(а):
:shock: Из каких предпосылок можно сделать такой вывод?...

На падставах гістэрычнага характару Вашых рэакцый на папярэдні, а таксама некаторых іншых маіх выказванняў.

Але ж гэта ўсё нейкія эмоцыі, і нарэшце трэба пераходзіць да справы: падставаў і метадаў легітымізацыі ўлады.

Я ўжо агучыў першы пункт майго прыватнага разумення: страх як зыходны, базавы, інстыктыўны, іншымі словамі, жывёльны спосаб легітымізацыі ўлады. У львіным прайдзе, альбо зубрынай чарадзе выкарыстоўваецца менавіта гэты спосаб арганізацыі ўлады важака над іншымі членамі статка.

Але, безумоўна, існуюць і людскія, разумныя, чалавечыя падставы, каб лічыць існуючую ўладу легітымнай. Напрыклад, калі ў дзяржаве зарганізаваны механізмы, дзякуючы якім грамадзянін можа выказаць свае пажаданні і меркаванні наконт працы улады. Калі гэткія механізмы існуюць, калі чалавек ведае, што яго хаця бы паслухаюць з яго праблемамі, гэта значна падвышае ў вачах грамадзяніна давер да ўлады.

Калі ж гэтыя самыя механізмы прымушаюць уладу не толькі паслухаць голас грамадзяніна, але і запускаюць паўнавартасную працэдуру ўліку гэтага пажадання ў дзейнасці ўлады, то тады мы ўжо маем якасна вышэйшы ўзровень легітымнасці ўлады ў дзяржаве.

Калі ж чалавеку дазволена не толькі размаўляць з уладай як з прадстаўнікамі вышэйшай расы, а створаны механізмы, дзякуючы якім грамадзянін праз палітычныя арганізацыі удзельнічае у фармаванні прынцыпаў і працэдур функцыявання ўлады, то на гэтым этапе нават разбураецца мяжа паміж уладай і грамадствам. У гэтай сітуацыі ўлада не толькі легітымізуецца грамадствам, але грамадзянін нават атрымлівае адчуванне асабістай адказнасці за ўсё тое, што адбываецца ў дзяржаве.

Калі ж кожны грамадзянін атрымлівае магчымасць не толькі удзельнічаць ў фармаванні прынцыпаў і механізмаў улады, але праз механізмы легальнай канкурэтнай барацьбы атрымлівае магчымасць нават узначальваць і персанальна увасабляць сабой гэтую уладу, легітымнасць дасягае сваёй вяршыні.

Вельмі шкада, што людскія метады легітымізацыі дзяржаўнай улады чамусьці вельмі не папулярны ў нашым грамадстве.

Часовой пояс: UTC + 2 часа